Czego się spodziewać

czyli jak wygląda sesja

Sesje noworodkowe są dla mnie bardzo wyjątkowe. Oddając w moje ręce kilkudniowe maleństwo możecie być pewni, że jest bezpieczne, a dzięki doświadczeniu, jakie nabyłam przez lata, stworzę dla was niezapomnianą pamiątkę w postaci portretów waszego maluszka i was.

Lata fotografowania i obycia z noworodkami oraz regularne uczestnictwo w warsztatach fotografii noworodkowej u między innymi – Patrycji Bączkowskiej, Beaty Baran oraz Marii i Krzysztofa Słowińskich, dało mi wiedzę i pewność w bezpiecznym pozycjonowaniu noworodków do zdjęć.

Sesje noworodkowe najlepiej wykonać do drugiego tygodnia życia maluszka, bo wtedy pięknie śpi i pamięta wszystkie pozy z ostatnich 9 miesięcy, jakie spędził w brzuszku mamy. Dlatego ważnym jest, aby rezerwować tego typu sesję w momencie, kiedy jeszcze jesteśmy w ciąży. W trakcie rezerwacji proszę o podanie mi przybliżonej daty porodu, oczekiwanej płci dziecka (jeśli jest znana) i proszę o wiadomość o przyjściu dziecka na świat w pierwszej dobie po porodzie.

Fotografia noworodkowa jest wyjątkowa, ponieważ te pierwsze dni maleństwa są najbardziej ulotne, zatem zdjęcia z tego magicznego okresu są wyjątkowo cenne.  Przekraczając czas 14 dni, dzieci stają się bardziej aktywne i sztywniejsze, bardziej wyczulone na dotyk i wrażliwsze na bodźce zewnętrzne (zatem trudniejsze dla fotografa).

Sesje wykonywane są u mnie w studiu we Wrocławiu na ulicy Krakowskiej. Tu mam odpowiednią temperaturę, oświetlenie oraz sprzęt. Sesje te trwają do trzech godzin – to czas na fotografowanie, ale również czas na karmienie, przytulanie maluszka, usypianie i zdjęcia rodzinne. Nie ma pośpiechu – wszystko toczy się z rytmem noworodka i jego potrzebami. Wyjątkowość takich sesji podkreślają wcześniej przygotowane przeze mnie stylizacje. Cechuje je naturalność materiałów, delikatność, stonowana kolorystyka i konsekwencja stylu, w jakim tworzę moje fotografie.

Wskazówki dla rodziców:

Prosiłabym, aby w dniu sesji nie umawiać się na żadne wizyty z położną czy do lekarza, aby oszczędzić maluszkowi dodatkowych niepotrzebnych bodźców. Prosiłabym również, aby nigdzie się nie śpieszyć i mieć zarezerwowane 4 godzinki na sesje z maluszkiem.

Proszę w miarę możliwości o nakarmienie noworodka przez wyjściem z domu.  Należy założyć mu takie ubrania, które się łatwo ściąga. Prosiłabym o przyniesienie kocyka dziecka, pieluszek i smoczka (nawet jak maleństwo nie jest jego fanem i państwo nie zamierzają mu go podawać w przyszłości – na czas sesji proszę go wziąć). Jeśli maleństwo karmione jest mlekiem modyfikowanym lub w sposób “mieszany” proszę wziąć ze sobą butelkę. Jeśli chodzi o zdjęcia rodzinne – prosiłabym tatę o założenie jakiejś jednolitej koszuli bez napisów, bez krat i pasów. Dla mamy posiadam sukienki. Mamom proponuje wziąć coś do jedzenia, bo przez te godziny sesji mogą zgłodnieć, szczególnie jak karmią piersią. Proszę dać mi wcześniej znać, jeśli w sesji będzie też uczestniczyć rodzeństwo maluszka.  

Sesja Ciążowa

Ciąża to magiczny czas w życiu każdej kobiety. To uczucie, kiedy rozwija się w tobie mały człowiek, jest początkiem cudownej przygody, w której tworzy się rodzina i wszystkie uczucia z tym związane.

Sesje ciążowe są bardzo bliskie memu sercu. Staram się podkreślić w każdej mamie jej piękno i kobiecość. Do każdej sesji podchodzę indywidualnie, bo każda kobieta jest inna i ma inne potrzeby, ale całość sesji zachowana jest w mojej stylistyce. Posiadam do sesji specjalnie uszyte na te okazje suknie, w których mamy czują się wygodnie i kobieco i są one do Waszej dyspozycji. Zawsze przed sesją wybieramy te, w których mamy czują się najlepiej i które pasują do ich urody.  Zdjęcia mogą być wykonane w studiu lub w plenerze. Przy czym plenery kocham nad życie – fotografuję je przez cały rok – uważam, że wzbudzają one najwięcej emocji. Jeśli chodzi o zdjęcia rodzinne, przed sesją skontaktuję się z Państwem, aby zasugerować ubrania dla reszty rodziny – jeśli planujecie ich uczestnictwo w sesji.

Sesję ciążową najlepiej wykonać od 7 miesiąca ciąży wzwyż (lecz nie zwlekałabym z sesją na sam koniec ciąży).

Sesje Dziecięce

Są to sesje dla dzieci od 3 miesięcy wzwyż. Mogą odbyć się w studiu bądź w plenerze.

Przyznam, że najlepszymi modelami są dzieci które już potrafią samodzielnie siedzieć, ale jeszcze nie raczkują – czują ogromna radość z możliwości siedzenia i dzięki temu cudownie pozują.

Do sesji studyjnych posiadam garderobę dla małych modeli. Można wykorzystać swoją, ale zawsze sugeruję, w co ubrać maleństwo, żeby zdjęcia były bardziej spójne i ponadczasowe.

Sesje Rodzinne

W moim przypadku sesje rodzinne to głównie sesje plenerowe, podczas których jest czas na zabawę, bieganie, spacer i śmiech. To dużo bardzo naturalnych kadrów przeplecionych portretami i dużą dawką przytulania.

Aby sesje były bardziej ponadczasowe i spójne zawsze sugeruję, w co ubrać dzieci i rodziców oraz dobieram tak garderobę, aby zdjęcia cieszyły oczy jeszcze przez długie lata.

Sesje Life-Stylowe

Te sesje powstają, gdy zapraszacie mnie do Waszych domów. Pokazuję Was w Waszym naturalnym środowisku – w miejscu, gdzie jesteście po prostu sobą – jest dużo detali, dużo was, sporo uczuć i emocji. Sesja ta to rodzaj reportażu i w takiej pozostaje stylistyce.  Mogą to być spotkania o różnej tematyce – sesja ciążowa, noworodkowa, rodzinna.

Urodzinowa sesja Smash Cake

Pierwsze urodziny maluszka są dla rodziców niezwykle ważne!

Proponuję z tej okazji zdjęcia z tortem. Jest to praktycznie jedyny czas, kiedy dzieci chcą się jeszcze brudzić, zabawa z tortem przynosi im ogromną frajdę i pozwala na cudowne kadry (często są to bezcenne miny dzieci, które jeszcze nie próbowały słodyczy).

Jest to sesja studyjna – są to zdjęcia dziecka z tortem oraz zdjęcia maluszka w kąpieli w pianie w maleńkiej wanience, tuż po zabawnym spotkaniu z tortem. Takie zdjęcia tryskają radością i pozytywną energią!

Tort jest organizowany przeze mnie (prosiłabym o wcześniejsze informowanie o możliwości występowania alergii u dzieci). Stylizacja również tworzona jest na potrzeby sesji – jest prosta i minimalistyczna ( w stylu boho )- najważniejszy jest maluszek i jego chwile z pierwszym tortem :)

POSZUKUJESZ FOTOGRAFA DO SESJI ZDJĘCIOWEJ DZIECKA?